Oświadczenie prezesa PKS Nova S.A w Białymstoku

06-04-2020

                                                                                                                    Białystok, 4.04.2020 r.

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

           

            W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa, które spowodowało drastyczny spadek liczby pasażerów korzystających z usług przewozowych, większa część przewoźników zawiesiła realizację połączeń autobusowych w regionie. W znacznej części naszego województwa, pomimo obecnych ograniczeń, PKS Nova S.A. jest jedynym przewoźnikiem realizującym takie połączenia.

            Od 1 kwietnia br., z uwagi na kolejne ograniczenia wynikające ze stanu epidemii,  byliśmy zmuszeni do zawieszenia części połączeń, pozostawiając tylko te pozwalające na dojazd mieszkańcom województwa do miejsc pracy, szpitali, jak również powrót do domów. O decyzji spółki zostały poinformowane wszystkie samorządy, na których terenie były realizowane przewozy. Tam, gdzie zostały zgłoszone uwagi, połączenia były przywracane.

            Mimo niskiej rentowności tych kursów, traktujemy swoje zadanie jako misję społeczną. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów terytorialnych i w każdej chwili jesteśmy gotowi na uruchomienie połączeń, na które będzie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Jesteśmy również otwarci na wszelkiego rodzaju propozycje, mogące zapewnić pasażerom jak najdogodniejsze rozwiązania.

            Chcielibyśmy zapewnić Państwa, że jesteśmy solidnym partnerem do rozmów na temat współpracy w zakresie transportu na terenie województwa podlaskiego i dotychczas nie mieliśmy żadnych problemów w komunikacji z samorządami, które przecież reprezentują interesy swoich mieszkańców.

            Jednocześnie podkreślamy, że dobro i bezpieczeństwo pasażerów Spółki PKS Nova S.A., zwłaszcza w czasach epidemii, stawiamy ponad doraźny wynik ekonomiczny.

            W obecnej sytuacji, która jest dla nas wszystkich trudnym okresem, szczególnie smutnym jest fakt, że niektóre osoby publiczne starają się wykorzystać tę sytuację, wprowadzając wśród mieszkańców regionu niepotrzebny zamęt i niepokój. Mając na uwadze wspomnianą dobrą współpracę z samorządem terytorialnym, załatwianie spraw poprzez media, w naszej ocenie, nie jest konieczne. Dlatego apelujemy do osób publicznych oraz polityków o powściągliwość i rozwagę w tym szczególnym czasie epidemii.

 

 

Dziękuję

Andrzej Mioduszewski

Prezes Zarządu PKS Nova S.A.